Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Zespół Pracowni

Ludzie Pracowni: od 1979 r. do dziś

Od momentu jej założenia w 1979 r. Pracownią kierował prof. Stanisław Grodziski (zachęcamy do lektury wspomnienia pośmiertnego autorstwa Doroty Malec w zakładce "In memoriam" na niniejszej stronie oraz obszernego rysu sylwetki Profesora pióra Mariana Małeckiego), następnie prof. Wacław Uruszczak, w latach 2003-2020 prof. Dorota Malec, a obecnie: dr hab. Maciej Mikuła, prof. UJ.

Przez pierwsze 23 lata działania tej jednostki jej pracownikiem technicznym była śp. Irena Dwornicka (1953-2002), która nie tylko służyła prof. prof. Grodziskiemu i Uruszczakowi nieocenionym wsparciem w przygotowaniu kolejnych tomów „Volumina Constitutionum” (oraz innych edycji), ale także wspierała Katedrę Historii Prawa Polskiego w zakresie rozmaitych prac technicznych i organizacyjnych (por. tu krótki biogram i wspomnienie śp. Ireny Dwornickiej pióra Wacława Uruszczaka). Następnie stanowisko naukowo-techniczne w Pracowni zajmowali kolejno: Marta Kusznierewicz-Mikś, Anna Karabowicz, Krzysztof Fokt i Mateusz Mataniak; dwaj ostatni pracują w tej jednostce do dziś, a wraz z nimi: dr Paulina Kamińska i mgr Wiktor Dziemski; biogramy naszych aktualnych pracowników znajdzie Czytelnik poniżej. Z Pracownią współpracują też dalsi badacze (aktualnie dr Kamil Sorka przy zadaniach dotyczących prawa wiejskiego). Niezmiernie cenimy sobie także stałą współpracę z PT Koleżeństwem z pozostałych Katedr Historyczno-Prawnych UJ.

dr hab. Maciej Mikuła, prof. UJ

 Kierownik Pracowni od 2020 r., wcześniej jej regularny współpracownik. Absolwent kierunków prawo (2007) i historia (2008) w Uniwersytecie Jagiellońskim. Obronioną w UJ rozprawę doktorską pt. Prawodawstwo króla i sejmu dla małopolskich miast królewskich (1386-1572). Studium z dziejów rządów prawa w Polsce, opublikował w znacznej części drukiem w 2014 r. Habilitacja w 2018 r. na podstawie monografii Prawo miejskie magdeburskie (Ius municipale Magdeburgense) w Polsce XIV - pocz. XVI w. Studium z ewolucji i adaptacji prawa (za tę książkę otrzymał II nagrodę w konkursie im. S.K. Kuczyńskiego). Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się: dzieje prawa magdeburskiego i jego pochodnych w Europie Środkowo-Wschodniej, źródłoznawstwo średniowieczne, edytorstwo źródeł historycznoprawnych, prawo karne okresu międzywojennego, gwarancje wolności religijnej w Polsce, UE i USA. 

Kierownik, koordynator lub wykonawca projektów badawczych finansowanych przez KE, CELSA, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, NCN i NPRH. Zastępca Redaktora naczelnego czasopisma „Krakowskie Studia z Historii Państwa i Prawa”. Prezes Polskiego Towarzystwa Historii Prawa. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego, członek Amerykańskiego Towarzystwa Historii Prawa, Komisji Historycznej Śląska oraz Komisji Miast przy Komitecie Nauk Historycznych PAN. Kierownik projektu IURA. Źródła Prawa Dawnego oraz Projektu Flagowego Critical Heritage Studies Hub (ID.UJ), koordynator zespołu badawczo-edukacyjnego Legal Heritage Lab (ID.UJ). Swoje badania prezentował podczas kilkudziesięciu konferencji naukowych w Polsce i za granicą (Cambridge, Edynburg, Frankfurt n. Menem, Leeds, Lipsk, Loket, Lwów, Magdeburg, Paryż, Szeged, Tuluza, Wiedeń, Wilno). Prowadził wykłady i kursy dla studentów i doktorantów w Bielefeld, Getyndze, Giessen i Szegedzie; w 2017 r. odbył stypendium w Max-Planck Institut für Europäische Rechtsgeschichte we Frankfurcie nad Menem.

Pełniejszy biogram na stronie Zakładu Prawa Kościelnego i Wyznaniowego.

dr hab. Krzysztof Fokt

Absolwent historii (2004) i archeologii (2005) w Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendysta GFPS w Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim (2003/2004). Doktorat nauk humanistycznych obroniony z wyróżnieniem w Uniwersytecie Wrocławskim (2010), habilitacja z historii średniowiecza w Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). W Pracowni zatrudniony od września 2011 r. Autor trzech monografii z zakresu archeologii osadnictwa i historii ustroju oraz licznych artykułów i biogramów dotyczących historii, historii prawa i archeologii dawnej Polski, Śląska i Górnych Łużyc. Interesuje się historią przednowoczesnej wsi i osadnictwa, dziejami ustroju krajów Europy Środkowej w X–XIV w., najdawniejszą historią Górnych Łużyc i Śląska.

Kierownik i wykonawca w projektach NCN i NPRH, prowadził wykłady gościnne w GWZO w Lipsku (2009, 2016), Uniwersytecie Karola w Pradze (2011) i Uniwersytecie w Bielefeld (2019). Należy do Polskiego Towarzystwa Historii Prawa, Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej, Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii i Verein für Geschichte Schlesiens. Uczestnik przedsięwzięć wydawniczych obejmujących źródła historyczno-prawne z XIV-XVIII w., w tym edycji najstarszej księgi miejskiej zgorzeleckiej z lat 1305-1416 (tzw. Czerwonej Księgi), ksiąg karnych krakowskich z wieków XVI i XVII oraz „Volumina Constitutionum”. W projekcie IURA: Źródła Prawa Dawnego koordynuje digitalizację t. I-II „Volumina Constitutionum” oraz kolekcje prawa wiejskiego, jest wykonawcą w projekcie FONTES, a w ramach projektu strategicznego ID.UJ współpracuje z Legal Heritage Lab i Critical Heritage Studies Hub.

dr Mateusz Mataniak

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008) i historyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie (2010). W latach 2009–2013 odbył studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji UJ, w trakcie których pod kierunkiem prof. Doroty Malec przygotował rozprawę doktorską pt. „Rada Administracyjna. Studium z dziejów administracji krakowskiej w połowie XIX wieku” (data obrony: 2014). Uczestniczył w projektach badawczych z zakresu historii prawa finansowanych ze środków NCN: 1. „Namiestnictwo galicyjskie (1867–1914). Struktura. Zadania. Ludzie. Z dziejów administracji rządowej w austriackiej monarchii konstytucyjnej” (2016–2017). 2. „Prawo własności w orzecznictwie sądów Wolnego Miasta Krakowa. Z dziejów stosowania Kodeksu Napoleona” (2018–2022). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii ustroju i prawa Wolnego Miasta Krakowa, dziejów kodyfikacji na ziemiach polskich w XIX w., epoki autonomii galicyjskiej, dziejów Sądu Apelacyjnego w Wilnie (1919–1939), a także edycji źródeł prawa. Współtworzy metaedycję IURA: Źródła Prawa Dawnego.

Najważniejsze publikacje: Rada Administracyjna Miasta Krakowa i Jego Okręgu (1846—1853), Kraków 2019; Protokoły posiedzeń Wydziału Profesorów i Doktorów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1817-1833). Opinie o stosowaniu Kodeksu Napoleona przez sądy Wolnego Miasta Krakowa, (oprac. i wyd. wspólnie z A. Dziadzio), Kraków 2022; Namiestnictwo galicyjskie (1854–1914). Organizacja i zadania, „Krakowskie Studia z Historii Państwa i Prawa”, 2018: t. 11, z. 1 (wspólnie z A. Dziadzio); Wywłaszczenia na użytek publiczny w Wolnym Mieście Krakowie (1815–1846) a ochrona prawa własności, „Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego”, t. XXII, 2020; Spory wśród mieszkańców Krakowa o służebności gruntowe miejskie (mur środkowy i prawo widoku). W świetle orzecznictwa sądów cywilnych Wolnego Miasta Krakowa (1815–1846)„Krakowski Rocznik Archiwalny” t. 27:2021.

dr Paulina Kamińska

Dr Paulina Kamińska jest asystentką w Pracowni Wydawnictw Źródłowych. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (2014). W tym samym ośrodku odbyła studia doktoranckie z zakresu historii prawa polskiego (2014–2019). W czerwcu 2019 roku obroniła pracę doktorską pt. „Nieegzekucyjne licytacje administracyjne w Królestwie Polskim (1842–1866). Praktyka w powiecie piotrkowskim na tle prawodawstwa” (rozprawa doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. Jacka Matuszewskiego, Łódź 2018, s. 327). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach historyczno-prawnych dotyczących pierwszej połowy XIX wieku w Królestwie Polskim, w szczególności na historii prawa administracyjnego, prawa karnego, postępowania egzekucyjnego sądowego i administracyjnego oraz edycji źródeł prawa. W latach 2017-2021 była stypendystką i wykonawcą merytorycznym w projekcie badawczym dotyczącym kodyfikacji prawa sądowego w XIX w. na ziemiach polskich, finansowanym ze środków NCN (projekt realizowany na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego). Obecnie jest wykonawcą merytorycznym w projekcie FONTES. FOstering iNnovative Training in the use of European legal Sources oraz uczestniczy w projekcie IURA. Źródła prawa dawnego, a w ramach projektu strategicznego ID.UJ także w Critical Heritage Studies Hub.

mgr Wiktor Dziemski

Wiktor Dziemski w latach 2009–2012 ukończył studia licencjackie w zakresie filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 2006–2011 uzyskał tytuł magistra w dziedzinie nauk politycznych na tej samej uczelni. W latach 2017–2022 zdobył tytuł magistra prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a w latach 2013–2016 uzyskał tytuł zawodowy magistra w zakresie filologii klasycznej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie kończy rozprawę doktorską z literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizując się w średniowiecznej literaturze hagiograficznej. Współpracuje z działającym w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagielońskim (ID.UJ) Crtical Heritage Studies Hub.